Toggle navigation
Lớp học
JLPT N5
JLPT N4
JLPT N3
JLPT N2
JLPT N1
Đăng ký
Đăng nhập
Mua thẻ VIP
Bài giảng
Part 1
Part 2
Part 3
Part 4
Part 5
Part 6
Part 7
Trang chủ
>
TOEIC 550
>
Part 7
>
Luyện tập Part 7 - Bài 12
1.
To whom is the advertisement primarily addressed?
Cooks
Apartment hunters
Business travelers
Tourists
2.
How are these suites similar to regular hotel rooms?
Both include kitchens.
They are the same size.
Both have in-room fax machines.
They cost the same.
3.
What is true about the Manhattan East Suites?
They look like ordinary hotel rooms.
There are nine hotels with these types of rooms.
Rooms must be booked by a travel agent.
Most of the guests live in the suites permanently.
4.
What does this retailer wish to do?
To open branch outlets in the U.S.
To make furniture in the U.S.
To move his headquarters to the U.S.
To find a U.S. partner for his operation
5.
What is the retailer selling?
Real estate
Clothes
Furniture
Construction equipment
6.
Which location is most desirable?
Florida
New York
Alabama
Texas
7.
What kind of arrangement is most preferable?
Renting a store
Purchasing a building
Constructing a new plant
Buying an empty site
8.
About how many U.S.-operated franchises were operating abroad before the 1980's?
4,000
20,000
40,000
80,000
9.
Which of the following is NOT mentioned as a reason why U.S. franchisers have found success abroad?
Cheaper locations
Welcoming markets
Numerous opportunities
Eager local entrepreneurs
10.
According to the article, why is global franchising a "two-way street?"
Because U.S. investors must pay taxes abroad.
Because U.S. franchisers find local investors to be partners.
Because U.S. owners enjoy teaching U.S. business methods.
Because foreign franchisers are opening franchises in the U.S.
11.
Which country has the largest number of franchises in the U.S.?
Britain
Egypt
Canada
Japan
12.
Which coin's price increased the most from its previous price?
The Krugerrand
The American Eagle
The Austrian Crown
The Mexican 50 Peso
13.
What was the Krugerrand's previous price?
$328.00
$333.00
$330.00
$335.00
14.
Which of the following is NOT a difference among the coins?
The type of metal
The weight
The country of origin
The closing price
15.
What is the price per ounce of a China Panda coin today?
$3.48
$34.80
$346.50
$348.00
Trả lời
Đề thi này dành cho tài khoản VIP.
Mời bạn
đăng ký tài khoản VIP
để tiếp tục học
Số câu
đã làm
0
Tỉ lệ làm đúng
0%